poniedziałek, 30 czerwca 2014

Znowu marudzę!!!

Pozwolę sobie jeszcze trochę pomarudzić o Florencji. Dlaczego aż tak fascynuje mnie to miasto? Dwa tysiące lat jego historii już budzi szacunek. Sam Juliusz Cezar przyłożył do miasta rękę zakładając właśnie tutaj, nad brzegiem rzeki Arno, rzymską kolonię wojskową o nazwie Florentia. I chociaż początki osadnictwa szacuje się tu na VIII wiek p.n.e. i Etrusków, powiedzmy, że najwięcej wiadomo o czasach trochę późniejszych. Mnie jednak oczarowało coś innego. Nie ma bowiem na całym świecie drugiego takiego miejsca, które wydałoby na świat tak wielu geniuszy! Nigdzie nie wynaleziono tylu rzeczy co tam! Przykłady? Proszę bardzo!
Choćby banalne okulary lub fortepian. Cała Italia wzorowała się na na jej architekturze i dziełach sztuki. To tutaj Dante i Petrarka zaczęli pisać w dialekcie toskańskim, kładąc podwaliny pod dzisiejszy język włoski. No i Boccaccio. We Florencji urodził się Amerigo Vespucci, który ponoć dotarł do Ameryki przed Kolumbem. Stąd pochodził Niccolo Machiavelli. Może to głupi przykład, ale to tutaj powstała też pierwsza partia faszystowska Mussoliniego. Swoją drogą to ciekawe czy SS wzięła swoją nazwę od tego nazwiska tego dupka?
Jest taki plac przed galerią Ufizzi, gdzie stoją rzeźby najsławniejszych synów tego miasta. Nie liczyłem ich, ale wszystkim zrobiłem zdjęcia. To oszałamiająca ilość postaci z każdej książki o historii.
Mam taką swoją teorię...
Michał Anioł zmarł 18 lutego 1564 roku... Czemu zmarł? Raz, że miał prawie skończoną dziewięćdziesiątkę, a dwa, że czekał..., bo trzy dni wcześniej przyszedł na świat Galileusz i zanim wędrująca dusza Buonarottiego zawędrowała do Pizy, aby znaleźć odpowiednio inteligentne ciało, musiało minąć ze trzy dni!
Wszak i Galileo Galilei miał brodę i obwisły nochal. :)





Swoją drogą to żałosne, że kościół chwali się przywróceniem do łask Galileusza w 350 rocznicę jego śmierci.

"... Jego Świątobliwość nakazał Panu kardynałowi Bellarmino wezwać rzeczonego Galileo do siebie i upomnieć go, aby porzucił rzeczoną opinię; w przypadku odmowy posłuszeństwa, Komisarz ma mu nakazać, w obecności notariusza i świadków, aby powstrzymał się całkowicie od nauczania lub obrony tej opinii i doktryny, a nawet od dyskutowania jej; jeżeli nie zgodzi się on na to, należy go uwięzić."



Jak to miło, że nie uwięziono nigdy Michała Anioła. Dzięki ci o Inkwizycjo! 

Florencją zachwycali się: Niemcewicz i Staszic, Kościuszko i Małachowski. Sławetna Katarzyna Medycejska, matka Henryka Walezego, nauczyła jeść widelcami Francuzów. To pod egidą Medyceuszy rozkwitł talent Michała Anioła i tu, w wielu lat piętnastu, wyrzeźbił swoje pierwsze dzieło: Madonna przy schodach...




On miał wtedy piętnaście lat!!! Ludzie Kochane! Który z dzisiejszych gimnazjalistów byłby do tego zdolny? Ten relief ma pięć centymetrów wypukłości. To porażające! 

Urokowi Florencji w dziewiętnastym wieku poddała się cała ówczesna bohema. Zaglądali tu wszyscy romantycy tamtejszych czasów, od wschodu do zachodu Europy, z każdej dziedziny sztuki. Nie było chyba tylko Chopina, ale List grał tam jego muzykę. 

Dzisiejszy konsumpcjonizm nie jest nawet cieniem geniuszu czasów świetności tego miasta. Ktoś niedawno mądrze opowiadał o modzie na najbliższe lato twierdząc, że raczej nie obejrzymy na ulicach "ostrej miniówy", bo nasze panie za bardzo przedkładają mięso w bułce, colę i lody nad własny wygląd preferując porozrywane portki za 200 zł. Jakby zza nich nie było widać treściwego menu... Cola i komóra jest dziś podstawą egzystencji. Często spotykam na ulicach dziewczyny, które piszą smsy. Trzeba przyznać, że to robi wrażenie. Nie żeby sam sms, ale szybkość walenia w wirtualne klawisze jest oszałamiająca. Krągłe paluszki prawie się rozmazują w tle... Enter, i już po piętnastu sekundach jest odpowiedź. 
Zastanawiam się o czym napisze jakiś bloger-malkontent, o nas, za lat pięćset...
Pewnie, że wtedy wynaleziono komputer, a zmiany genetyczne pozbawiły go sześciu palców u rąk, które okazały się być całkowicie zbędne. I będzie publikował zdjęcia jak wyglądał nasz pięciopalczasty "fakersik" aby mogli liznąć odrobiny historii, bo resztę znajdą na Wikipedii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz